TYDZIEŃ JĘZYKÓW – DZIEŃ NIEMIECKI


Piątek, 18 III 2016 r., poświęcony był językowi niemieckiemu i kulturze krajów niemieckojęzycznych. Od rana w radiowęźle szkolnym rozbrzmiewały piosenki niemieckich wokalistów i grup muzycznych, a korytarz udekorowany był pracami projektowymi młodzieży nt. „Co kojarzy mi się z Austrią?”.

Główne obchody Dnia Języka i Kultury Niemieckiej odbyły się w auli szkolnej. Zgromadzona w niej publiczność obejrzała film pt. „Co wiem na temat Niemiec” nakręcony przez uczniów z grupy językowej 3w, a przedstawiający wypowiedzi nauczycieli i uczniów naszej szkoły dotyczące ogólnej wiedzy o naszym zachodnim sąsiedzie. Następnie odbył się koncert piosenek niemieckojęzycznych. Młodzież licealna zaśpiewała 6 piosenek:

  • “Lass jetzt los” z filmu Kraina Lodu ( Martyna Małecka)
  • “Pendel” Yvonne Catterfeld (Martyna Małecka)
  • ” Engel fliegen einsam” Christiny Stürmer (Martyna Małecka)
  • ” Solche schönen Augen” zespołu Czerwone Gitary (Jagoda Witkowska)
  • ” Was wir alleine nicht schaffen” Xaviera Naidoo (Anna Łukaszewska 1w)
  •  “Ich hab dich” zespołu Rammstein (Michał Sawicki, Seweryn Nec i Karol Górecki)

Natomiast gimnazjaliści z grupy 3w/z zaśpiewali piosenkę „Das alles ist Deutschland”/”To wszystko Niemcy”, w trakcie której zaprezentowali samodzielnie wykonane maski prezentujące twarze znanych osobistości/postaci niemieckich: Angeli Merkel, Helmuta Kohla, Benedykta XVI, Alberta Einsteina, Ludwiga van Beethovena, Michaela Schumachera, Claudii Schiffer, Heidi Klum, Thomasa Andersa  i Dietera Bohlena.

Na zakończenie apelu młodzież tańczyła w rytm utworu „Jesteś szalona” w wersji niemieckiej. Uczniowie zaangażowani w organizację imprezy przygotowali również słodki poczęstunek – na szkolnym korytarzu częstowali nauczycieli i uczniów ciastami upieczonymi według receptur niemieckich.

Nad przygotowaniem obchodów Dnia Języka i Kultury Niemieckiej czuwały germanistki  – pani  Ewa Koperska, pani Iwona Lewandowska i pani Wioletta Łepkowska.