ŻOŁNIERZE NIEZŁOMNI


Żołnierze wyklęci, żołnierze niezłomni, żołnierze polskiego, powojennego podziemia niepodległościowego.
1 marca jest Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, hołdem dla żołnierzy konspiracji, którzy przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Pamięć i szacunek dla przodków są bowiem fundamentem wspólnoty narodowej.
Płońsk również pamięta o niezłomnych – na dziedzińcu przy Rzymskokatolicka Parafia pw. św. Michała Archanioła w Płońsku odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przemówienia okolicznościowe, wspólna modlitwa oraz składanie kwiatów i zniczy – to główne punkty uroczystości. Obecne były władze samorządowe, radni, przedstawiciele instytucji, powiatowych, miejskich oraz gminnych, służby mundurowe, środowiska kombatanckie, środowiska harcerzy oraz przedstawiciele szkół.
“Ważne wydają się według mnie słowa – klucze: pamięć, edukacja i świadectwo. Pamięć, bo dziś dzień pamięci o tych, którzy walczyli z sowietyzacją ojczyzny. Pamięć o wyklętych, która miała być zatarta. Historyczną prawdę pomijano w szkołach, nie pozwalano na upamiętnienia żołnierzy, a wielu z nich leżało bezimiennych grobach. Pamięć, bo Żołnierze Wyklęci żyją dotąd, dopóki istnieje pamięć o nich, dopóki my jako nardów pamiętamy.
Drugie ważne przesłanie, które wynika z tego święta, to świadectwo. Świadectwo tysięcy młodych ludzi i ich sprzeciw wobec komunistycznego aparatu represji. Ludzi, którzy dla wartości takich jak Ojczyzna, honor, wiara, gotowi byli poświęcić to, co najważniejsze – życie, czasem nie tylko swoje, ale również swoich najbliższych.
Etyczną postawę obrazuje odnaleziony na krótko przed śmiercią gryps siedemnastoletniej Danuty Siedzikówny “Inki”: “Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba.” To świadectwo to dramatyczne wyznanie świadomie wybranej postawy życiowej.
Ale również należy powiedzieć o świadectwie ludzi, który pamięć o tej bolesnej historii w sercach przekazywali z pokolenia na pokolenie. I tu kluczowa jest edukacja młodego pokolenia zarówno w środowisku domu, szkoły jak i w społeczności lokalnej.
To zdanie i jednocześnie wyzwanie dla nas wszystkich, by pamięć o tej dramatycznej historii była przekazywana następnym pokoleniom i traktowana z należytym szacunkiem.” – Wicestarosta Płoński Krzysztof Wrzesiński.
Cześć i chwała Bohaterom!