DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU


Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Obchody DBI mają na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

8 lutego 2022 r. rozpoczyna się kolejna edycja tego fantastycznego wydarzenia.  Tegoroczne hasło akcji to „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. Od 2005 roku organizatorem wydarzeń w Polsce jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które podejmuje liczne działania mające służyć realizacji celów DBI. Jednym z nich jest organizacja konferencji online, na którą organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w Internecie. W programie znajdują się wystąpienia dotyczące m.in. nadużywania czasu korzystania z ekranów, nauczania zdalnego i skutecznego zastosowania nowych technologii w edukacji i budowaniu relacji.
Transmisja odbędzie się 8 lutego 2022 r. o godz. 17:00
, na stronie dbi.pl oraz profilach w serwisach Facebook i YouTube (bez konieczności wcześniejszej rejestracji) Konferencja DBI | SaferInternet.

Zważywszy na problem nadużywania urządzeń ekranowych w dzisiejszych czasach, w bieżącym roku w ramach DBI 2022 postanowiliśmy w naszej szkole
, w lutym i marcu, przeprowadzić szereg działań pt. „Nadmiar urządzeń ekranowych szkodzi dziecku, zdrowiu i rodzinie”.


Od grudnia młodzież klas II i III zapoznawała się z materiałami edukacyjnymi w ramach kampanii społecznych: Zadbaj o dziecięcy mózg oraz Domowe Zasady Ekranowe, dostępnych na platformie DBI.
W ramach ww. działań młodzież:

  • opracuje ankiety, które pozwolą odpowiedzieć na szereg pytań związanych z używaniem urządzeń ekranowych przez społeczność szkolną i ich najbliższych,
  • wykona prace w postaci plakatów, ulotek, infografik oraz prezentacji, filmów i wywiadów


Najciekawsze prace oraz wyniki przeprowadzonych ankiet opublikowane zostaną na FB szkoły.