Winschoten 2018


     W dniach 18 – 24 listopada 2018 r. w Winschoten w Holandii przebywała grupa 15 uczniów naszej szkoły w ramach corocznej wymiany z Dollard College. Nasi holenderscy partnerzy 25 lat temu zainicjowali wymianę międzynarodową z 5 krajami, do której nasze liceum przystąpiło w 2001 roku; w tym roku zatem nasza współpraca osiągnęła pełnoletność.
Pobyt w Holandii obejmował różnego rodzaju aktywności, m.in. pracę nad projektem pt. “Społeczeństwo przyszłości” czy warsztaty kreatywności, w czasie nasi uczniowie współpracowali ze swoimi rówieśnikami z Japonii, Włoch, Finlandii, Niemiec oraz Holandii. Pobyt w Holandii był również okazją do zwiedzania Amsterdamu, w tym m.in. bogatych zbiorów Muzeum Narodowego, Muzeum Van Gogha czy też Muzeum Sztuki Współczesnej.
Pod wieloma względami tegoroczny wyjazd był wyjątkowy i pozostanie w pamięci wszystkich uczestników na długo. Podróż powrotna była równie emocjonująca, co sam pobyt w Holandii, gdyż RP powitała nas zawieszeniem Układu z Schengen i wznowieniem kontroli granicznej, dzięki czemu nasi uczniowie w prawie trzygodzinnym korku mogli doświadczyć uroków kolejek na granicy, które starsi doskonale znają z czasów pozostawania Polski poza Unią Europejską.

Opiekunem młodzieży i koordynatorem tegorocznej wymiany był nauczyciel języka angielskiego – pan Zbigniew Maraszek.

Program wymiany:
18.11.2018 – wyjazd do Winschoten, odbiór uczniów przez partnerów holenderskich i ich rodziny
19.11.2018 -konferencja młodzieży, prezentacje szkół uczestniczących w wymianie, informacje o przebiegu wymiany, warsztaty
20.11.2018 – praca w grupach tematycznych, praca w grupach wybranego produktu – warsztaty kreatywne, prezentacje warsztatów
21.11.2018 – wycieczka do Amsterdamu
22. 11.2018 – praca w grupach tematycznych, praca w grupach wybranego produktu. Festiwal kulinarny
23.11.2018 – końcowe prezentacje, formalne zakończenie wymiany. Zbiórka przed Dollard College i wyjazd do Polski
24.11.2018 – przyjazd do Płońska