Tydzień Konstytucyjny


            W dniach 4, 5 oraz 7 czerwca 2018 roku – w ramach 5. Tygodnia Konstytucyjnego – wybrane klasy wzięły udział w warsztatach przeprowadzonych przez Adama Stasiaka, absolwenta prawa na UW, ale także… naszej szkoły 🙂 Uczniowie – nietypowo, bo w swobodnej atmosferze – mieli możliwość odświeżenia wiedzy na temat zasad wyborów, co jest szczególnie istotne dla tych, którzy niedługo oddadzą swój głos w ramach wyborów samorządowych.Wśród poruszanych zagadnień były między innymi – bierne i czynne prawo głosu, ale też obywatelskie nieposłuszeństwo. W końcu <sensowny> bunt również sprzyja zmianom a, okazuje się, że konstytucja to nie tylko zapis stałych praw/obowiązków, ale także doskonały punkt wyjścia do rozważań na temat najbardziej interesujących nas kwestii.
Tego typu spotkania okazują się niezbędne, bo – niestety – część ma ograniczoną wiedzę czy też świadomość, co przejawia się chociażby na poziomie nieznajomości działania Samorządu Uczniowskiego, a w końcu to najbliższe nam środowisko i zwyczajnie wypada wiedzieć, co się wokół nas dzieje (zwłaszcza, że dzieje się sporo).

            Sugestia wynikająca z warsztatów jest oczywista – nie warto być obojętnym/biernym, choć dla wielu jest to niestety łatwiejsza droga.