Henryki. Przez słowa do serca.


W piątek, 8 czerwca, w naszym liceum podsumowano, zorganizowany po raz pierwszy (ale – miejmy nadzieję – z ambicjami na cykliczność :), Powiatowy Konkurs Literacki „Henryki. Przez słowa do serca”. Wzięło w nim udział 40 osób z 7 szkół, wpłynęło 51 sygnowanych pseudonimami prac, które rozkodowane zostały dopiero po podsumowaniu wyniku punktowego.

Spotkanie rozpoczęła polonistka Justyna Sarzalska, która poprosiła o upamiętnienie minutą ciszy Barbary Wachowicz, zmarłej przyjaciółki naszej szkoły, miłośniczki literatury i słowa, a to przecież słowo było bohaterem wydarzenia.

Głos zabrali również – pani wice starosta Anna Dumińska-Kierska oraz pan dyrektor Ryszard Buczyński.

Finał prowadzili konferansjerzy – Sylwia Majewska oraz Arkadiusz Kuligowski.

Podczas uroczystości laureaci oraz osoby wyróżnione – co wymagało sporej odwagi –prezentowali fragmenty swojej twórczości, dodajmy – twórczości zróżnicowanej i tematyką, i formą, traktującej dojrzale o życiu, miłości czy historii Polski. Całość uświetniła część artystyczna w wykonaniu uczniów i tegorocznych absolwentów szkoły, którzy zaprezentowali swoją interpretację takich utworów jak „Stale płynne”, „Teksański” i „Kocham wolność”. Sporo humoru wniósł skecz oraz – brawurowo wykonana 😉 – piosenka „Ognia!”. O tę część zadbali –  Maciej Andrzejczyk, Agata Barańska, Łukasz Kamiński, Gabriela Majtczak, Jakub Piątkowski, Filip Rudnicki, Magdalena Ryfińska oraz Maria Smolińska.

Inicjatorkami „Henryków” są nauczycielki języka polskiego: Marta Domańska i Justyna Sarzalska, w organizacji współuczestniczyła Katarzyna Myszyńska.

Wyniki konkursu:

Szkoły Podstawowe

Epika:
1. Joanna Machnacka, „(Nie)koci świat”
2. Zuzanna Rapusta, „Nowa koleżanka”.

Liryka:
2. Julia Gozdan, „Niepokój”
3. Aleksandra Jakubowska, „Miłość”.

Temat specjalny:
1.Kinga Gębarowska, „Mój pamiętnik”
2. Wiktoria Zabłocka, „Karty z pamiętnika adiutanta”
3. Maciej Szczepański, „Dziewięć dni do niepodległości”.

Wyróżnienie:
Ewa Zydlewska, „Witaj Niepodległa”.

Prace uczniów w kategorii szkół podstawowych oceniała komisja w składzie: Anna Goliasz, Bożena Kaliściak, Justyna Sarzalska, Mirosław Ochnio.

Szkoły ponadpodstawowe

Epika:

  1. Agata Barańska, „Spowiedź”
  2. Antonina Kostrzewa, „Memento mori”
  3. Marta Chojnowska, „Nieświadomość”.

Liryka:

  1. Arkadiusz Pikora, „Alter ego”
  2. Małgorzata Bugalska, „XXI wiek”
  3. Julia Kantorowska, „Skrywać”.

Wyróżnienie: Oliwia Bieńkowska, „Czas”; Maja Budkowska, „Do szczęścia”;  Oliwia Dutkiewicz, „Papier”.

Temat specjalny:

  1. Ilona Klonowska, „Kto ich stamtąd zabierze?”
  2. Klaudia Szcześniak, „Sto lat!”

Wyróżnienie: Karolina Kostun, „Liryzm przepełniony tragizmem”.

Prace uczniów w tej kategorii oceniała komisja w składzie: Marta Domańska, Renata Grabowska, Elżbieta Wiśniewska, Igor Kantorowski.