Wielka Przyjaciółka naszej szkoły


„W tym morzu zła, głupstw, niepewności i zwątpień, jakim jest istnienie, jedna rzecz jest warta życia, niewątpliwa, mocna jak śmierć – to miłość. Nic nie ma poza nią…”

Barbara Wachowicz, „Marie jego życia

 

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 7 czerwca 2018 r. zmarła Barbara Wachowicz – pisarka polskiego losu, Honorowa Obywatelka Płońska, autorka książek, spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci Wielkich Polaków. Dama Orderu Uśmiechu, orderów państwowych i medali, ale przede wszystkim – Wielka Przyjaciółka naszej szkoły.
Barbara Wachowicz przepiękną polszczyzną wpajała kolejnym pokoleniom uczniów miłość do Ojczyzny i szacunek dla Jej wielkiego Syna – Patrona naszej szkoły. Dzięki Jej gawędom Dni Patrona w płońskim liceum miały wyjątkowy i niepowtarzalny charakter a kolor fioletowy już zawsze kojarzyć się będzie nie tylko – na co zawsze uczulała – z wiernością ideałom, romantyzmem, ale także – wielką Legendą, która odeszła, lecz o której będziemy przecież pamiętać.
Można napisać jeszcze wiele słów, odświeżyć wiele wspomnień, ciepłych spotkań, ale, odwołując się do słów tej niepowtarzalnej Pisarki – „nic nie ma poza nią”. Poza miłością do – polskości, literatury, drugiego człowieka, czego kwintesencja zamyka się w dwóch znaczących dla (nie tylko) naszej społeczności, niosących tak wiele wzruszeń słowach: Barbara Wachowicz.

Cześć Jej pamięci.

Dyrekcja, Rada Pedagogiczna, Uczniowie i Rodzice Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Płońsku