Pożegnanie absolwentów 2016


Nadszedł czas opuścić szkolne mury – 25 maja 2016 r. o godz. 9.00 odbyło się w auli szkolnej pożegnanie 197 absolwentów naszego liceum. Uroczystość ta zawsze wiąże się z silnymi emocjami – z jednej strony towarzyszy jej radość, a z drugiej żal, że kończy się pewien etap w życiu, a zaczyna ten najbardziej wymagający – dorosłość.

Oficjalna część uroczystości rozpoczęła się wprowadzeniem pocztu sztandarowego i odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie głos zabrał pan dyrektor Ryszard Buczyński, który serdecznie powitał przybyłych na uroczystość:

 • panią Ewę Grabowską – starszego wizytatora w KO w Warszawie Delegatura w Ciechanowie
 • pana Andrzeja Stolpę – starostę Powiatu Płońskiego
 • panią Annę Dumińską-Kierską – wicestarostę Powiatu Płońskiego
 • pana Andrzeja Pietrasika – burmistrza Płońska
 • pana Pawła Dychto – naczelnika Wydziału Oświaty w Starostwie Płońskim
 • emerytowanych nauczycieli naszej szkoły, nauczycieli, rodziców oraz młodzież

 

Na początku swojego wystąpienia pan dyrektor dokonał krótkiego statystycznego podsumowania zakończonych przed kilkoma dniami egzaminów maturalnych, m. in. przedstawił wyniki matur ustnych z języka polskiego i języków obcych, średnią ilość zdawanych egzaminów itp. Spośród 87 osób nagrodzonych przez Radę Pedagogiczną na szczególne wyróżnienie zasługują:

 • Iga Szabat (A1) – finalistka XLIV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego (2014)
 • Marta Woźniak (B)finalistka XLV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego (2015)
 • Piotr Kuta (B) – finalista XLI Olimpiady Historycznej (2015)
 • Weronika Gizińska (C1) – świadectwo z wyróżnieniem, Złoty Medal „Maxima Cum Laude” (4,94)
 • Wiktoria Iwanow (A1) – świadectwo z wyróżnieniem, Srebrny Medal „Maxima Cum Laude” (4,89),
 • Aleksandra Krupińska (C1) świadectwo z wyróżnieniem, Brązowy Medal „Maxima Cum Laude” (4,85),

Ponadto świadectwa ukończenia szkoły z wyróżnieniem otrzymują:

 • Marta Dychto (A1) – 4,78
 • Marta Grenadier (A1) – 4,78
 • Dagmara Brzeszkiewicz, Milena Dziełakowska, Magdalena Gorzkiewicz, Sylwia Górska, Marlena Jasińska, Anna Makowska, Monika Osica, Iga Szabat oraz Jakub Palmowski, Tarek Hamdan – I miejsce w sztafetowym biegach przełajowych w XVII Mazowieckich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej (2015)

 

Następnie pan dyrektor zwrócił się bezpośrednio do absolwentów:

„Szanowni Państwo!

Drodzy Absolwenci!

Matura to ważna cezura w życiu młodego człowieka. Symbolicznie i w sposób rzeczywisty zamyka kolejny etap Waszego rozwoju. Etap najtrudniejszy z dotychczasowych.

Teraz, Drodzy Państwo, dostajecie szansę, by dokonać zmian w swoim życiu. Skorzystajcie z niej i nie starajcie się wszystkich zadowolić, bo to prosta droga do porażki. To nie Rodzice i Nauczyciele  przeżyją za Was Wasze życie. Możecie –  i powinniście –  słuchać dobrych rad, ale decyzja musi być Wasza.

Wyniki egzaminów stanowią zawsze pewną niewiadomą. Bywa też, że są poniżej naszych oczekiwań. Wtedy myślimy, że przegraliśmy naszą szansę. Tymczasem otwierają się przed nami nowe możliwości, zmuszeni jesteśmy do poszukania innych rozwiązań – to może być ten jedyny i słuszny pomysł na resztę naszego życia.

Na pewno nie wolno Wam opuścić rąk i biernie czekać, co los przyniesie, bo, jak mawiał Winston Churchill: „Podejście jest tą małą rzeczą, która robi wielką różnicę”. Walczcie więc o realizację swoich celów, wyciągajcie wnioski z porażek i pamiętajcie o tym, że wiele najlepszych dni Waszego życia jeszcze się nie wydarzyło.

W ciągu lat, które spędziliście w murach naszej szkoły staliście się jej ważną częścią. Chciałbym Wam serdecznie podziękować za reprezentowanie naszej społeczności w konkursach i olimpiadach, zawodach sportowych, za podejmowanie różnych akcji charytatywnych, uświetnianie szkolnych uroczystości, za to, że byliście. I choć rzeczywistość szkolna to nie tylko miłe wspomnienia, z czasem będziecie myśleć o niej z sentymentem a wiele przyjaźni z tego okresu pozostanie na całe życie.

Żegnając Was w imieniu całej społeczności szkolnej, życzę Wam, byście robili w życiu to, co lubicie i niech to będzie miarą Waszego sukcesu.

Szanowni Państwo, będziecie teraz pisać historię kolejnych etapów Waszego życia. Nie pozwólcie nikomu zrobić tego za Was. Bo, jak napisał wspomniany już Winston Churchill: „Historia będzie dla mnie łaskawa, ponieważ mam zamiar ją napisać”.

Skorzystajcie z tej mądrości i niech historia będzie dla Was łaskawa, czego Wam życzę w imieniu własnym i wszystkich pracowników szkoły.

Powodzenia!”

Po wystąpieniu pan dyrektor wręczył świadectwa ukończenia szkoły oraz nagrody 11 wyróżnionym absolwentom.

Następnie głos zabrali kolejno: pani wizytator Ewa Grabowska, pan starosta Andrzej Stolpa oraz pan burmistrz Andrzej Pietrasik – wszyscy gratulowali absolwentom osiągniętych wyników i  życzyli powodzenia w dorosłym życiu. W imieniu absolwentów głos zabrał Jan Gutkowski (A2), a opuszczających mury szkolne starszych kolegów żegnał przewodniczący Samorządu Uczniowskiego, Filip Rudnicki (1B).

Oficjalną część uroczystości zakończył ceremoniał przekazania sztandaru szkoły.

Następnie przyszedł czas na trochę rozrywki – na scenie wystąpił zespół James B. & Friends z wokalistą Jamesem Brierley’em (w latach 90. uczył w naszej szkole języka angielskiego). Zespół zaprezentował  znane standardy muzyki Rhythm & Blues – utwory Jamesa Browna, Erica Claptona czy Ray’a Charlesa, które – jak się okazuje – potrafią porwać do tańca i to… dosłownie! Przekonała się o tym wicedyrektorka Ewa Koperska, zaproszona przez Jamesa do zaprezentowania swoich umiejętności na parkiecie. I, trzeba przyznać, sprawdziła się w tym wyśmienicie (!), potwierdzając nie tylko wyczucie rytmu, ale także wielki dystans 😉 Również publiczność nie pozostała bierna – część maturzystów świetnie się bawiła, budząc i uśmiech, i może zazdrość grona pedagogicznego, które także wybijało rytm kolejnych szlagierów. Okazuje się, że blues może być tożsamy z ogromem energii, jaką wyzwala.

Po występie zespołu absolwenci udali się do sal lekcyjnych – po raz ostatni zasiedli w ławkach szkolnych, a wychowawcy wręczyli im świadectwa ukończenia szkoły oraz nagrody.