WYMIANA Z WINSCHOTEN


W dniach 20-24.11 grupa 14 uczniów pod opieką pana Adriana Stefańskiego wzięła udział w wymianie ze szkołą w Winschoten w Holandii. Po przyjeździe zostaliśmy ciepło przywitani przez nasze rodziny goszczące, a już od rana w poniedziałek przedstawiliśmy się całej międzynarodowej społeczności na konferencji. Następnie zostaliśmy podzieleni na 10 grup i wraz z uczniami z Holandii, Niemiec, Finlandii i Japonii zajęliśmy się pracą nad projektem „What will our society look like in the coming decades?”: wymieniliśmy się spostrzeżeniami i pomysłami co do wyglądu ludzkości w najbliższych dziesięcioleciach. Aby oderwać się od wytężonej pracy umysłowej braliśmy również udział w warsztatach. Mogliśmy wybierać pomiędzy jogą, siatkówką, muzyką, sztuką i zajęciami teatralnymi. W piątek w auli szkolnej specjalnie powołana komisja oceniła i nagrodziła najlepsze projekty.

Oczywiście nie samą szkołą człowiek żyje 😊 We wtorek pojechaliśmy do Amsterdamu, gdzie mogliśmy zwiedzać jedno z trzech muzeów: Muzeum Morskie, Rijksmuseum lub Dom Anny Frank. Następnie mieliśmy chwilę czasu, żeby pospacerować po mieście. W środę odwiedziliśmy urokliwe miasto Groningen, gdzie klasyczna zabudowa miesza się z nowoczesnością. Czwartek to z kolei dzień, w którym na międzynarodowym festiwalu kulinarnym zaprezentowaliśmy polską kuchnię i skosztowaliśmy specjałów z krajów naszych partnerów.

Tydzień minął nam bardzo szybko. Nawiązaliśmy nowe przyjaźnie i już teraz czekamy z niecierpliwością na rewizytę Holendrów w Polsce!