Tydzień Kultur Narodów


W związku z pandemią całe nasze szkolne życie przeniosło się do świata wirtualnego, nic więc dziwnego, że Tydzień Kultur Narodów i Języków Europy świętowaliśmy na szkolnym Facebooku.

Od 19 do 26 marca na profilu LO pojawiały się prace uczniów, które przygotowywali pod czujnym okiem swoich nauczycieli. Każdego dnia o godzinie 9.00 w paśmie “To nie takie oczywiste…” prezentowaliśmy tajniki idiomów i wyrażeń językowych, które często sprawiają kłopot. O godzinie 11.00 zabieraliśmy Was wszystkich na “Wirtualny spacer po…” mieście lub miejscu, które zdaniem naszych uczniów warto zobaczyć.

Na koniec dnia o godzinie 14.00 pytaliśmy Was “Czy wiecie, że…?” – w tym paśmie mieliście możliwość poznać wiele ciekawostek dotyczących danego języka, kraju lub kultury. Pojawiły się również niespodzianki.

Ten wyjątkowy tydzień w naszym szkolnym kalendarzu rozpoczęliśmy 19 marca od Dnia Kultury Japońskiej. Po raz pierwszy – i na pewno nie ostatni! – mieliśmy okazję poznać obyczaje Azji, które przybliżyli nam uczestnicy koła prowadzonego przez panią Joannę Marciszewską. Dowiedzieliśmy się między innymi, jak ważna w kulturze Japonii jest herbata, dlaczego nie należy używać czerwonego tuszu, a także że czarny kot przynosi (jednak!) szczęście. Okazało się również, że Japończycy nie używają wulgaryzmów.  No cóż… udało nam się zwiedzić prawie całą Japonię.

22 marca odbył się Dzień Kultury Antycznej i Języka Łacińskiego przygotowany przez uczniów klas 1B i 1C, który był zupełnym zaskoczeniem. Na początek mogliśmy usłyszeć wiersz “Lokomotywa” Juliana Tuwima po łacinie w przekładzie Krzysztofa Witczaka w wykonaniu naszych zdolnych uczniów. Poznaliśmy także wiele ciekawostek związanych z ludzkim ciałem i medycyną – oczywiście w języku łacińskim! Na koniec zwiedziliśmy Pompeje – miasto u stóp Wezuwiusza.

23 marca to dzień Kultury Rosyjskiej i Języka Rosyjskiego. Oprócz idiomów rosyjskich, ciekawostek związanych z tym cudownym krajem i jego kulturą, spacerem po miastach w dorzeczu Wołgi oraz po malowniczym Nowogrodzie Wielkim, mogliśmy podziwiać również Julię Skwarską z klasy 2C, która reprezentowała naszą szkołę w wirtualnym ogólnopolskim konkursie recytacji poezji i prozy Aleksandra Puszkina i Adama Mickiewicza “PUSZKINIANA 2020”. Julia recytowała fragment “Eugeniusza Oniegina” rosyjskiego poety. Uczniowie naszej szkoły w krótkim filmie zachęcali również przyszłych kandydatów do wyboru tego języka. Uczniowie klas 1. i 2. mogli wziąć udział w szkolnym konkursie wiedzy o Rosji online, a na zakończenie tego pełnego wrażeń dnia ponownie usłyszeliśmy Julię Skwarską, której akompaniowała Małgorzata Zbróg z klasy 2C, w piosence pt. “Колыбельная”.

Następnego dnia – 24 marca zwiedziliśmy Berlin, dowiedzieliśmy się, że warto czasem “mieć świnię” i poznaliśmy wiele ciekawostek o krajach niemieckojęzycznych. Uczniowie z niektórych grup brali również udział w quizach wiedzy o krajach niemieckojęzycznych.

25 marca, w dzień Kultury Angielskiej i Języka Angielskiego poznaliśmy wiele zwrotów i idiomów językowych, które na pewno przydadzą się na egzaminie maturalnym, mnóstwo ciekawostek dotyczący kultury brytyjskiej i amerykańskiej i udaliśmy się też na wirtualny spacer po Stanach Zjednoczonych. Uczniowie klas 2. sprawdzali swoją wiedzę w quizie “Jazz i blues w USA”,  quizach o krajach anglojęzycznych, poznali też ceremoniał związany z ukończeniem studiów wyższych w USA i Wielkiej Brytanii.

Ostatni dzień tego pasjonującego tygodnia – 26 marca – to Dzień Kultury Hiszpańskiej i Języka Hiszpańskiego. Tego dnia zabraliśmy Was na południe Hiszpanii do przepięknej Grenady z jej malowniczym zespołem pałacowym. Dowiedzieliśmy się, jakiego księcia szukają kobiety, kiedy “jesteśmy ze złego mleka”, że nie możemy zaśpiewać hymnu Hiszpanii i dlaczego w sylwestrową noc trzeba zjeść 12 winogron.

Tegoroczny Tydzień Kultur Narodów i Języków Europy oraz Dzień Kultury Japońskiej był wyjątkowy, bo wirtualny, ale na pewno nie gorszy! Po prostu – inny. Mamy ogromną nadzieję, że w przyszłym roku świętować go będziemy na szkolnych korytarzach i już dziś serdecznie zapraszamy.