Uroczyste pożegnanie tegorocznych absolwentów.


         W czwartek, 24 maja 2018 r., odbyło się uroczyste pożegnanie tegorocznych absolwentów naszej szkoły. Zgodnie ze szkolnym ceremoniałem, wprowadzony został sztandar liceum, a chór odśpiewał hymn narodowy oraz hymn szkoły. Zgromadzonych na uroczystości gości oraz absolwentów powitał pan dyrektor Ryszard Buczyński, który następnie dokonał krótkiego podsumowania osiągnięć edukacyjnych tegorocznych maturzystów. Świadectwa ukończenia liceum ogólnokształcącego przyznano 187 osobom (97,9% uczniów klas trzecich). Do egzaminu dojrzałości przystąpiło 187 osób, czyli 100% uprawnionych.

21 maja zakończyła się ustna część matur – przeszli ją pomyślnie wszyscy zdający. Wyniki pisemnej części zostaną ogłoszone przez CKE 3 lipca.

Na szczególne wyróżnienie z grona tegorocznych absolwentów zasługują:

 • Anna Julianna Dąbrowa (B) finalistka XLVIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego (2018), finalistka XLI Olimpiady Artystycznej w sekcji historii muzyki (2017), świadectwo z wyróżnieniem, Brązowy Medal „Maxima Cum Laude” (średnia ocen – 4,83)
 • Jan Bałdyga (B) – finalista XLVIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego (2018), świadectwo z wyróżnieniem, Srebrny Medal „Maxima Cum Laude” (średnia ocen – 5,00), stypendysta Prezesa Rady Ministrów
 • Barbara Lewandowska (B) finalistka XLVIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego (2018), świadectwo z wyróżnieniem, Brązowy Medal „Maxima Cum Laude” (średnia ocen – 4,83)
 • Jolanta Konstantinow (A2) – finalistka XLVII Olimpiady Literatury      i Języka Polskiego (2017), świadectwo z wyróżnieniem
 • Ewelina Fryzowska (A1) – świadectwo z wyróżnieniem, Złoty Medal „Maxima Cum Laude” (średnia ocen – 5,18), uczestniczka finału XIX edycji Powszechnego Internetowego Konkursu Matematycznego organizowanego przez Politechnikę Warszawską
 • Adam Białęcki (A1) – 7. miejsce w Mistrzostwach Polski U-18 w Lekkiej Atletyce w biegu na 2000 metrów z przeszkodami (2016)
 • Jan Krzemiński (A1) – 6. miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów w sztafecie 4×100 m (2017)
 • Szymon Piotrowski (A2) – 6. miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów w sztafecie 4×100 m (2017)
 • miejsce w Mistrzostwach Polski i 1. miejsce w Mistrzostwach Województwa Mazowieckiego w sztafetowych biegach przełajowych zajęła drużyna dziewcząt z absolwentkami w składzie: Beata Bielska (C1), Natalia Budek (A2), Ewelina Gocalińska (C1), Joanna Piekarczyk (A2),  Zuzanna Ząbczyk (C1), Magdalena Zielińska (C2)

Ponadto świadectwa ukończenia szkoły z wyróżnieniem otrzymują:

 • Alicja Arciszewska (C1) 4,8
 • Sebastian Fotek (A1) 4,76
 • Karol Górecki (A1) 4,76
 • Patrycja Juźwik (B) 4,77
 • Damian Malicki (A1) 4,8
 • Aleksandra Mystkowska (A1) 4,8
 • Rafał Kępczyński (A1) 4,76
 • Martyna Ostrowska (A1) 4,76
 • Mateusz Ścisłowski (A1) 4,76

         Pan dyrektor podziękował również absolwentom, którzy przez lata aktywnie i twórczo uczestniczyli w życiu artystycznym szkoły – członkom zespołu muzycznego i grup teatralnych, a przede wszystkim: Karolinie Adamiec, Maćkowi Andrzejczykowi, Janowi Bałdydze, Krystynie Banaszewskiej, Michałowi Bańce, Izabeli Boruszewskiej, Annie Dąbrowie, Pawłowi Giszczakowi, Zuzannie Goszczyńskiej, Kacprowi Koniecznemu, Gabrieli Majtczak, Martynie Maleckiej, Weronice Romanowicz, Filipowi Rudnickiemu, Natalii Tobolskiej.

         Następnie pan Dyrektor Ryszard Buczyński wygłosił mowę pożegnalną,  mówiąc m. in.: Pożegnaniom towarzyszy zawsze świadomość, że coś bezpowrotnie się skończyło, że zamknęliśmy za sobą kolejny, ważny etap naszego życia. Rzadko w takich momentach uświadamiamy sobie, że koniec jednego etapu  jest jednocześnie początkiem czegoś nowego. Po raz kolejny, bogatsi o doświadczenie, możemy podjąć próbę zmierzenia się z naszym przeznaczeniem. Tak jest i tym razem. […] Niektórym z Państwa wydaje się zapewne, że wraz z ukończeniem szkoły zakończył się czas nauki. Nic bardziej mylnego. Dopiero teraz będziecie musieli zintensyfikować swoje wysiłki. Warto więc zastanowić się nad słowami Mahatmy Gandhiego, który powiedział: „Żyj tak, jakbyś miał umrzeć jutro. Ucz się tak, jakbyś miał żyć wiecznie”. Szczególną i dość brutalną prawdę zawarł też nieznany autor w stwierdzeniu „Mądry człowiek uczy się każdego dnia. Głupi wie już wszystko”. […]Życząc wszystkim Państwu szczęścia w życiu i mądrych wyborów dalszej drogi życiowej, daję Wam do przemyślenia myśl Fiodora Dostojewskiego: „Aby mądrze postępować, trzeba mieć coś więcej, niż sam tylko rozum”. Ja wierzę i wiem, że Państwo to coś macie. Zróbcie z tego dobry użytek i pomyślnie zrealizujcie swoje plany, tak byście mieli udane i szczęśliwe życie.

         Po wystąpieniu pan dyrektor wręczył świadectwa ukończenia szkoły oraz nagrody 18 wyróżnionym absolwentom.

         Następnie głos zabrał ks. kanonik Edmund Makowski, który w charakterystycznym dla siebie stylu… no cóż – zaczęło się od słów „Moja droga”… Reszty się domyślacie 🙂 Niewątpliwie ksiądz – jak zawsze pełen energii – spełnił pokładane w nim nadzieje – razem z nim publiczność odśpiewała znaną nam wszystkim pieśń, która klamrą zamknęła dwa najbardziej oczekiwane przez wszystkich maturzystów wydarzenia – Studniówkę i zakończenie przygody z liceum właśnie.

         Tegorocznych absolwentów pożegnali również młodsi koledzy, w imieniu których głos zabrał przewodniczący Samorządu Uczniowskiego, Jakub Maliński (1P): Życzę Wam udanych wakacji, dostania się na wymarzone studia, wytrwałości i wszystkiego, co najlepsze. Realizujcie swoje marzenia, stawiajcie przed sobą nowe cele. Nie zapomnijcie też o swoich nauczycielach i pamiętajcie, że drzwi naszej szkoły zawsze pozostaną dla Was otwarte.

Natomiast w imieniu absolwentów głos zabrał Wojciech Iwańczyk. Zwrócił się do swoich kolegów oraz grona pedagogicznego, któremu podziękował za trzyletnią współpracę, za chwile wsparcia, podtrzymania na duchu i za mobilizację, która często gdzieś zanikała w nieznanych okolicznościach… Życzył owocnych lat pracy, sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym. Na zakończenie swojego wystąpienia powiedział: Zabieramy ze sobą bagaż doświadczeń oraz wspomnień i wyruszamy w dalszą drogę. Nawiązując do słów Winstona Churchilla: „To nie jest koniec, to  nawet nie jest początek końca, to dopiero koniec początku”.

         Oficjalną część uroczystości zakończył ceremoniał przekazania sztandaru szkoły.

         Następnie przyszedł czas na program artystyczny – na scenie wystąpiła wokalistka, Agata Dąbrowska, znana między innymi z programu „Jaka to melodia”, której akompaniował Fabian Włodarek. Wśród bardziej i mniej znanych melodii czas płynął i sentymentalnie, i radośnie, a na pewno – bezpiecznie – dopóki nie… Dopóki nie zabrzmiały dźwięki „Happy”, a jako że na melodię tej akurat piosenki nie można pozostać obojętnym, co odważniejsi maturzyści porwali do tańca – znacznie mniej odważnych – nauczycieli. „Ofiary” starały się sprostać nastoletniej fantazji, co w tańcu okazuje się nie takie znów łatwe… Ale na pewno zabawne. Zwłaszcza dla publiczności, która mogła – obserwować i komentować. Czasami zapewne bezlitośnie 🙂

Po występie absolwenci udali się do sal lekcyjnych na spotkania z wychowawcami, którzy wręczyli im świadectwa ukończenia szkoły oraz nagrody.

30