Wymiana z Gymnasium Hechingen 2017


Hechingen

W niedzielę, 8 X 2017 roku, 14-osobowa grupa młodzieży z klas 2. i 3. gimnazjum oraz 1. i 2. liceum pod opieką germanistki, pani Wioletty Łepkowskiej, i pana Rafała Szymańskiego wyjechała na wymianę do Hechingen.

Tematem wymiany był „Rozwój miasta”. W ramach realizacji programu dofinansowywanego przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży, polscy uczniowie wzięli udział w grach terenowych w Hechingen i Reutlingen, dzięki którym poznali najważniejsze zabytki tych miast. Mieli okazję zwiedzić tamtejszą synagogę i zapoznać się z historią ludności żydowskiej na terenie miasta Hechingen. Zorganizowane zostały wycieczki do rzymskiej Willi Rustica w Hechingen-Stein, do Balingen na kręgle i do Stuttgartu. Większość uczestników wraz ze swoimi niemieckimi partnerami wybrała się też na zwiedzanie miasta Tübingen oraz imponującego zamku Hohenzollern, który zwracał uwagę młodzieży już od pierwszego dnia pobytu.

W trakcie wizyty w Hechingen polscy uczniowie ze swoimi partnerami brali udział w zajęciach szkolnych. Byli pod wrażeniem przestronności sal lekcyjnych i wyposażenia pracowni przedmiotowych.

Tydzień minął bardzo szybko i 16 X 2017 r. nasi uczniowie wrócili do Płońska.

Harmonogram wymiany:
8 X 2017 – wyjazd z Płońska
9 X 2017 – przyjazd do Hechingen, przyjęcie polskich uczniów przez rodziny niemieckie
10 X 2017 – uczestnictwo w lekcjach wraz z partnerami, zwiedzanie Hechingen oraz gra miejska, zwiedzanie synagogi, wieczorne spotkanie uczniów polskich i niemieckich: gry i zabawy w sali sportowej, pizza.
11 X 2017 – wyjazd do Reutlingen, gra miejska.
12 X 2017 – uczestnictwo w lekcjach wraz z partnerami, zwiedzanie willi Rustica, praca nad dokumentacją.
13 X 2013 – praca nad dokumentacją projektu, kręgle oraz program indywidualny organizowany przez uczniów niemieckich.
14 X 2017 – wyjazd do Stuttgartu – zwiedzanie galerii sztuki
15 X 2017 – program indywidualny organizowany przez uczniów niemieckich, pożegnanie i wyjazd do Płońska
16 X 2017 – przyjazd do Płońska.