Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych


1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ich historia, często tragiczna i niezrozumiała dla wielu, jest symbolem walki o polską niepodległość w obliczu opresji komunistycznego reżimu. Choć nazwani zostali “wyklętymi” i skazani na zapomnienie, to dziś są uznawani za bohaterów narodowych.

Delegacja naszej szkoły – poczet sztandarowy i pan wicedyrektor Mateusz Kacprowski wzięli udział w samorządowych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbyły się na dziedzińcu kościoła św. Michała Archanioła w Płońsku. Po modlitwie i okolicznościowych przemówieniach złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą poległych w walce o niepodległość w latach 1939-1956.

Natomiast w szkole zrealizowany został projekt poświęcony Żołnierzom Wyklętym. Przygotowane zostały tablice wystawowe, tematyczna prezentacja multimedialna oraz film z piosenkami i wierszami w interpretacji uczennic klasy 3B i 2A. Projekt dopełniał konkurs wiedzy o historii żołnierzy wyklętych. Obchody zostały przygotowane przez uczniów klas 3B i 3C pod opieką historyka, pana Ireneusza Cały.