DZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH


W dniach 7-9 grudnia 2022 r. odbył się w naszej szkole cykl warsztatów zorganizowanych w ramach szkolnych obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

W środę, 7 grudnia, klasa 3 B uczestniczyła w warsztatach “Ja w kontakcie z osobą niepełnosprawną” poprowadzonych przez p. Agnieszkę Antosik. Uczniowie poznali zasady sovoir vivru wobec osób niepełnosprawnych, mogli dopytać, co wypada, a czego absolutnie nie robić w kontakcie z osobami niepełnosprawnymi.

W czwartek,8 grudnia, klasa 1 A miała okazję poznać bariery i sposób funkcjonowania osób niewidomych i słabowidzących. Uczniowie dowiedzieli się czym jest alfabet Braila, praktycznie przećwiczyli udzielanie pomocy osobie niewidomej, na własnej skórze odczuli, jak to jest poruszać się w przestrzeni bez użycia zmysłu wzroku.

9 grudnia poświęcony został osobom z wadami słuchu. Klasa 2 B wzięła udział w spotkaniu online z panem Maksem- tłumaczem języka migowego m.in. na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, nauczycielem w Instytucie Głuchoniemych im. Falkowskiego w Warszawie.Celem spotkania było zapoznanie uczniów z podstawami języka migowego.

W miłej i bezpiecznej atmosferze uczniowie przyjęli i nauczyli się migać swoje “przydomki” i podstawowe zwroty w polskim języku migowym.

Warsztaty poprowadził pedagog specjalny, we współpracy z panią Magdaleną Szymborską – nauczycielem SOSW w Płońsku, tyflopedagogiem, a aktualnie również studentką surdopedagogiki.