Z PŁOCKĄ O SAMORZĄDZIE UCZNIOWSKIM


Janusz Korczak już w pierwszej połowie XX wieku pisał: “Samorząd to właśnie praca, żeby jednakowo dobrze działo się wszystkim, którzy razem pracują, uczą się i pół dnia razem spędzają”. Propagowanie idei samorządności i społeczeństwa obywatelskiego od zawsze było jedną z ważnych misji polskiej szkoły realizowaną poprzez działalność uczniów w samorządzie uczniowskim.

Wypełnianie tej misji stało się jednak wyjątkowo trudne wobec wyzwań, z jakimi się mierzymy w ostatnim czasie. Dlatego w naszej szkole zorganizowano panel warsztatowo-konferencyjny “Z Płocką o Samorządzie Uczniowskim”, który odbył się 27 maja 2022. Organizatorami był Zarząd Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunkami paniami Joanną Chojnowską i Anną Janiszewską.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie I LO zaangażowani w działalność samorządu oraz zaproszeni członkowie samorządów szkolnych ze szkół podstawowych z terenu powiatu płońskiego.

Całodzienne warsztaty poprowadzili działacze Stowarzyszenia Akademia Samorządów Uczniowskich z Wrocławia.

Mamy nadzieję, że tego typu działania zachęcą uczniów do podejmowania samodzielnych inicjatyw na terenie swoich szkół oraz do planowania przez nich swojej przyszłej ścieżki rozwoju jako działacza na rzecz społeczności lokalnej.