DZIEŃ KULTURY JĘZYKA NIEMIECKIEGO


DZIEŃ KULTURY I JĘZYKA NIEMIECKIEGO 🇩🇪 25 marca to Dzień Kultury I JĘZYKA NIEMIECKIEGO w naszej szkole. W ramach obchodów tego dnia uczniowie przygotowali gazetkę o Szwajcarii, którą ozdobiły balony w kolorach flagi Niemiec. Można było także skosztować specjału kuchni niemieckiej, słynnej sałatki ziemniaczanej (Kartoffelsalat), ciasta maślanego (Butterkuchen), a także jabłecznika (Apfelkuchen). Na uczniów czekały także przekąski – koreczki z serem w roli głównej. Na szkolnym korytarzu z radiowęzła rozbrzmiewała dziś jakże skoczna niemiecka muzyka🎶.
Na szkolnym Facebooku odbył się konkurs, podczas którego uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy o miastach niemieckich. Uwagę wszystkich zwrócili uczniowie klas I: Marta, Oliwia, Weronika, Natalia i Alicja oraz Kuba i Mateusz, ubrani w bawarskie stroje, zachęcając do wspólnego świętowania tego dnia oraz poznawania kultury i zwyczajów niemieckich. Chłopcy w podkolanówkach i krótkich spodenkach oraz kapeluszu z piórkiem, dziewczęta w tradycyjnych strojach zwanych Dirndl, niezwykle popularnych podczas odbywającego się w Monachium święta (Oktoberfest), robili na wszystkich duże wrażenie. Zachęcali innych do tańca w rytm niemieckiej muzyki. Uczniowie próbowali swoich sił w jodłowaniu, czyli śpiewie polegającym na nagłych przejściach głosu, popularnym wśród górali alpejskich. Dzień minął bardzo ciekawie.

 Była to lekcja kultury, współdziałania międzyludzkiego, poznawania tradycji, kuchni i obyczajów naszych zachodnich sąsiadów.