Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022


Jak co roku nadszedł 1 września – dzień powrotu po wakacyjnej przerwie do obowiązków szkolnych, ale też niewątpliwie dzień radości ze spotkania z przyjaciółmi.

Uroczyste rozpoczęcie roku od 2 lat ma inny koloryt – wiąże się z obostrzeniami związanymi z wciąż trwającą pandemią koronawirusa. Z tego względu uczniowie klas 2. i 3. spotkali się z wychowawcami o wyznaczonych godzinach w salach lekcyjnych, natomiast w uroczystej inauguracji, która odbyła się o godz. 10.00 w sali gimnastycznej, wzięli udział tylko uczniowie klas 1. Tradycyjnie uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnów – narodowego i szkolnego.

Następnie pani dyrektor Karina Kmiecińska powitała wszystkich uczestników uroczystości, w tym przybyłych gości, którymi byli:

  • Starosta Powiatu Płońskiego – pani Elżbieta Wiśniewska

  • Prodziekan ds. Studenckich Wydziału Elektrycznego PW – pan doc. dr inż. Wojciech Urbański

  • Przedstawicielka Rady Rodziców – pani Małgorzata Brzozowska

W swoim wystąpieniu pani dyrektor przedstawiła krótki zarys 104-letniej historii naszego liceum, ze szczególnym uwzględnieniem losów nauczycieli i wychowanków w czasie II wojny światowej – minutą ciszy została uczczona pamięć o uczniach, pedagogach i pracownikach szkoły, którzy narażali, a często poświęcili swoje życie w obronie Ojczyzny.

W bieżącym roku szkolnym do 22 oddziałów uczęszczać będzie 664 uczniów, w tym 162 pierwszoklasistów, do których pani dyrektor skierowała następujące słowa: „Drodzy Uczniowie, najważniejszym naszym celem jest wyposażenie Was w umiejętności umożliwiające osiągnięcie sukcesu na egzaminie maturalnym, dostanie się na wybrane studia, ale też przygotowanie do w pełni już dorosłego życia w społeczeństwie. Mam świadomość, że niezbędnym warunkiem umożliwiającym osiągnięcie tego celu jest stworzenie Wam przestrzeni do poznania samych siebie, do działania. W naszej szkole możecie planować proces uczenia się poprzez wybór języków, rozszerzeń, ale też bierzecie odpowiedzialność za swoją przyszłość. Nowa szkoła – to nowe wyzwania. Teraz jesteście pełni obaw i wątpliwości, ale już za kilka dni zaznajomicie się ze szkolnymi korytarzami i zaczniecie nawiązywać bliskie relacje a nawet przyjaźnie, które niejednokrotnie przetrwają dłużej niż te cztery lata. Życzę Wam, aby edukacja w naszej szkole spełniła Wasze nadzieje i oczekiwania”.

Następnie pani dyrektor przedstawiła nauczycieli, którzy dołączą w tym roku szkolnym do grona Rady Pedagogicznej. Są to:

  • pani Julia Chlewicka – nauczyciel j. hiszpańskiego

  • pani Kamila Chorążewicz – nauczyciel języka angielskiego

  • pan Andrzej Kowalski – nauczyciel fizyki

  • pani Marzena Rutkowska -wychowawca w internacie

  • pani Monika Wiśniewska – nauczyciel języka niemieckiego

  • pani Katarzyna Zalewska -nauczyciel języka niemieckiego

Kończąc swoje wystąpienie, pani dyrektor Karina Kmiecińska życzyła nauczycielom, rodzicom i uczniom, aby najbliższe miesiące pozwoliły na doświadczenie rzeczywistości szkolnej w jej tradycyjnej formie. Życzenia spokojnego i dobrego roku złożyły również uczestnikom uroczystości pani starosta Elżbieta Wiśniewska oraz pani Małgorzata Brzozowska. Natomiast pan prorektor Wojciech Urbański – żywiołowo i z humorem – podkreślił rolę współpracy naszej szkoły z politechniką. Współpracy, która równie dobrze może być już nazywana intelektualną przyjaźnią 😉

Oficjalną część uroczystości zakończyło wyprowadzenie sztandaru, po czym uczniowie klas 1. udali się do sal lekcyjnych na spotkania z wychowawcami.