POLSKO – WĘGIERSKA WYMIANA ARTYSTYCZNA


            W piątek, 18 stycznia 2019 roku, odbył się w naszej szkole wyjątkowy koncert. W auli wystąpili uczniowie ZSO i ich koledzy ze Szkoły Muzycznej im. László Fekete w Tiszafüred na Węgrzech. Muzycy wykonywali utwory klasyczne, tradycyjne, ale też rozrywkowe. Wisienką na torcie był końcowy występ zespołu złożonego z węgierskich nauczycieli. Widzowie nagrodzili ich wysiłek owacją na stojąco!
            Koncert odbył się w ramach polsko–węgierskiej wymiany artystycznej zorganizowanej przez  wicedyrektora Szkoły w Tiszafüred pana  Andrasa  Kerekesa i nauczyciela muzyki w ZSO pana Rafała Szymańskiego. Współpraca – w ramach Europejskiej Parady Orkiestr Dętych – jest efektem wcześniejszego pobytu Węgrów w Płońsku. Projekt ten został zaakceptowany i sfinansowany przez Fundację im. Waclawa Felczaka.

Wymiana składa się z dwóch części:

  1. pobytu strony węgierskiej w Płońsku (17-20 stycznia 2019)
  2. wyjazdu młodzieży ZSO do Tiszafüred ( 14-17 lutego 2019)

W wymianie biorą udział członkowie chóru szkolnego i zespołu Buczące Rysie.

Koordynatorami  ze strony polskiej są pani Anna Biernacka, pani Anna Janiszewska oraz pan Rafał Szymański. W komunikacji między grupami pomaga pani Zofia Lang z Warszawskiego Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Węgierskiej im. Dra J. Antalla.

            Węgrzy przyjechali do Płońska wieczorem w czwartek, 17 stycznia. W piątek rano zostali oficjalnie przywitani w murach I LO. Polscy uczniowie opowiedzieli im krótko o naszym mieście i szkole, a następnie zaprosili do zwiedzania budynku. Kolejne godziny upłynęły na przygotowaniach do koncertu i samym koncercie. Natomiast po południu odbyło się spotkanie integracyjne obu grup, które rozpoczął gościnny występ płońskich mażoretek w sali gimnastycznej. Polacy nauczyli swoich węgierskich kolegów tańczyć poloneza, a później Węgrzy uczyli Polaków śpiewać po węgiersku, sami zaś stanęli przed wyzwaniem wykonania po polsku utworów „Szła dzieweczka do laseczka” i „Miłość w Zakopanem”. Uczestnicy wymiany bardzo dobrze się bawili i nawiązali nić porozumienia mimo bariery językowej. Uczcili spotkanie  ogromnym tortem!

            W sobotę wszyscy uczniowie wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Warszawy, gdzie odwiedzili Centrum Nauki Kopernik, Starówkę i Pałac Kultury i Nauki. Dzień zakończyli  uroczystą pożegnalną kolacją w restauracji hotelu „Poświętne”, gdzie mieszkali Węgrzy.

            Już za miesiąc odbędzie się rewizyta Polaków na Węgrzech – jej głównym punktem również będzie wspólny koncert, tym razem dla tamtejszej publiczności.