Imieniny Ludolfiny


14 marca na całym  świecie  obchodzony jest Dzień Liczby Pi (ponieważ rozwinięcie dziesiętne liczby pi zaczyna się od 3,14). Z tej okazji grupa uczniów z klasy 2 w  PGP pod kierunkiem matematyczki – pani Anny Janiszewskiej, przygotowała projekt pod tytułem “Imieniny Ludolfiny”.

W ramach obchodów Dnia Liczby Pi gimnazjaliści udekorowali schody od wejścia do szkoły aż do drzwi do auli kolejnymi cyframi liczby pi, przygotowali okolicznościową gazetkę oraz zorganizowali apel, w trakcie którego przeprowadzili dwa konkursy. Jeden  z uczniów z grupy napisał poemat o liczbie pi.

Główną atrakcją apelu był konkurs o tytuł i statuetkę Wielkiego Recytatora Liczby Pi. Chodziło o wymienienie z pamięci jak największej liczby cyfr po przecinku liczby pi (do takich zawodów stają ludzie na całym świecie – pewien Japończyk przez 16 godzin recytował 10 tysięcy cyfr po przecinku!). Nasz rekordzista, Rafał Wolert z 1a1, wyrecytował 260 cyfr – około 200 zebranych w sali uczniów w absolutnej ciszy słuchało recytacji i sprawdzało jej poprawność, a kiedy Rafał się zaciął, wszyscy wstrzymali oddech w obawie, czy da radę powiedzieć dalej… To dziwne, a jednak prawdziwe, ile adrenaliny może wyzwolić taki konkurs 😉 Inni uczniowie, którzy dotarli do finału konkursu, również są mistrzami – każdy zna grubo ponad 100 cyfr!

Następnie rozegrano turniej “Jeden z sześciu” na zasadach teleturnieju edukacyjnego “Jeden  z dziesięciu” – uczniowie z 6 klas gimnazjalnych odpowiadali na pytania z zakresu matematyki. Niektóre pytania były śmiesznie łatwe, inne trudniejsze – w każdym razie znów dostarczono zebranym dużo pozytywnych emocji. Główną nagrodę zdobył Krzysztof Szymański z klasy 2w.

Obecna na apelu pani wicedyrektor Karina Kmiecińska podziękowała uczniom realizującym projekt i ich opiekunce. Przyznała, że jest pozytywnie zaskoczona, że matematyką można się tak fajnie bawić.

Wobec dużego zainteresowania, być może za rok zorganizujemy bicie rekordu tegorocznego Mistrza.