Dzień Patrona


15 listopada (piątek) 2019 r. to dla większości – zwyczajny dzień, jednak nie dla uczniów naszej szkoły, zwłaszcza pierwszoklasistów! Ta data związana jest bowiem – od ponad 50 lat – z wyjątkową uroczystością, Dniem Patrona, podczas którego to właśnie uczniowie klas pierwszych – stają się bohaterami dnia.Ten wyjątkowy czas zainaugurowała msza święta w kościele św. Michała Archanioła. Tuż po niej goście, nauczyciele, uczniowie wraz z wychowawcami udali się do sali gimnastycznej. Dzień Patrona rozpoczął się wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem przez chór i uczestników wydarzenia – hymnu Polski oraz hymnu szkoły. Następnie pani Dyrektor Karina Kmiecińska powitała gości:

 • Dyrektora Delegatury KO w Ciechanowie – p. Jacka Zawiślińskiego
 • Starostę Powiatu Płońskiego – p. Elżbietę Wiśniewską
 • Przewodniczącego Rady Powiatu Płońskiego – p. Dariusza Żelasko
 • Wiceburmistrz – p. Teresę Kozerę
 • Prodziekana ds. Studenckich Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej – doc. dr. inż. Wojciecha Urbańskiego
 • Przedstawiciela Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej i opiekuna klas politechnicznych – dr. hab. inż. Piotra Biczela
 • Ks. kanonika Janusza Rumińskiego
 • Ks. kanonika Edmunda Makowskiego
 • Przedstawicielki Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Sienkiewicza w Płońsku – p. Annę Bieniek i p. Bogumiłę Dołkowską
 • Wiceprezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Płońsku – p. Wioletę Ciulińską
 • Prezesa Zarządu PGK sp. z o.o. w Płońsku – p. Dariusza Matuszewskiego
 • Przedstawicielkę Rady Rodziców – p. Elżbietę Adamską-Śmigrodzką
 • Gościa specjalnego, dyrektora Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej – p. Macieja Cybulskiego
 • Nauczycieli, nauczycieli-emerytów i uczniów klas 1.

            Po powitaniu głos zabrali uczniowie – Ilona Klonowska (1B) i Aleks Iwanow (1NA1), którzy przedstawili historię obchodów Dnia Patrona jako wydarzenia łączącego kolejne pokolenia uczniów. Natomiast pani Dyrektor w swoim wystąpieniu odniosła się do historii naszej szkoły, wagi jej tożsamości i podziękowała sponsorom, którzy ufundowali gabloty przeznaczone na historyczne sztandary szkoły – zaprezentowano je w formie prezentacji, ale od kilku tygodni możemy je już oglądać wyeksponowane na korytarzu. Sponsorzy: PGK sp. z o.o. w Płońsku, Bank Spółdzielczy w Płońsku, “FABA” S.A. w Baboszewie, Durasan S.A Sp. K w Płońsku, Przedsiębiorstwo Produkcyjno- Usługowe “P A L -B U D” i pan Dariusz Żelasko zostali uhonorowani specjalnymi statuetkami.

Tuż potem nastąpił najważniejszy moment Dnia Patrona – ślubowanie klas pierwszych. Przedstawiciele zespołów klasowych, stojąc przed sztandarem, oraz wszyscy uczniowie klas 1. uroczyście przysięgali między innymi wierność tradycjom liceum oraz odpowiedzialną, koleżeńską postawę, której przyświeca Patron – Henryk Sienkiewicz. Po ślubowaniu do pierwszoklasistów zwróciła się bezpośrednio pani Dyrektor:

“Drodzy Uczniowie,

Uczestnicząc w dzisiejszych wydarzeniach powinniście mieć świadomość budowania spójnej historii Szkoły. Jesteście kolejnym pokoleniem, wpisanym w ponad 50-letnią tradycję Dnia Patrona i ponad 100-letnią – liceum. Wierzę, że będziecie godnie i z honorem reprezentować nasze liceum, a także pielęgnować jego obyczaje.

Życzę Wam, aby czas spędzony w naszej szkole był ważny i owocny, aby słowa przysięgi, która złożyliście były dla Was drogowskazem, życiowym mottem, z którego będziecie czerpać przez całe życie.

Na pamiątkę tego wydarzenia otrzymaliście ufundowane przez Radę Rodziców tarcze szkolne, które niech się staną symbolem przynależności do społeczności I LO im. Henryka Sienkiewicza”.

Po wręczeniu uczniom i ich wychowawcom oraz gościom pamiątkowych tarcz, delegacja klas, by uczcić 103. rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza, złożyła uroczyście wiązankę kwiatów pod jego pomnikiem przed budynkiem szkoły.

Następnie głos zabrali goście – pan dyrektor Jacek Zawiśliński, pani starosta Elżbieta Wiśniewska, pani wiceburmistrz Teresa Kozera, doc. dr inż. Wojciech Urbański oraz pani Elżbieta Adamska-Śmigrodzką. Gratulując naszej szkole tak bogatej historii, życzyli, by – trwała ona nadal.

Noblista stał się też oczywiście inspiracją Konkursu Sienkiewiczowskiego, w tym roku – bo jest to rok szczególny, kumulujący 2 roczniki licealistów – rozstrzygnięto go w odrębnych dla 3- i 4-letniego liceum kategoriach: fraszka oraz prezentacja multimedialna. Prace laureatów zostały zaprezentowane publiczności a ich autorzy – nagrodzeni, nie tylko brawami J. Laureaci Konkursu Sienkiewiczowskiego:

Kategoria: fraszka

I miejsce: klasa 1NB – Anna Marek

II miejsce: klasa 1NA3 – Bernard Biliński

III miejsce: klasa 1NB – Ewa Chodkowska

Kategoria: prezentacja multimedialna

I miejsce: klasa 1B – Agata Karwosińska, Wiktoria Kostrzewa, Barbara Laszuk, Kacper Wasiak

II miejsce: klasa 1A1 – Julia Babiżewska, Zuzanna Wąsiewska

III miejsce: klasa 1A2 – Paweł Łączyński, Tomasz Siedlecki

 

Ostatnim punktem obchodów Dnia Patrona był – zapowiedziany przez panią wicedyrektor Justynę Sarzalską – wykład pt. “Sienkiewicz nieodkryty” dyrektora Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, pana Macieja Cybulskiego. A skoro zwłaszcza                      o miłości, podróżach i Polsce w życiu literata była mowa, to zainteresowanie było autentyczne       i pełne sympatii, bo przecież taka problematyka jest ważna w życiu każdego z nas. Okazało się ponadto, że o Sienkiewiczu można dowiedzieć się naprawdę wiele – znamy go z lektur szkolnych, ale i jego życie mogłoby stać się tematem niejednej powieści.

Dzień Patrona dobiegł co prawda końca, ale – pozostały po nim wspomnienia, tarcze będące symbolicznym znakiem liceum, jak również świadomość, że od tego właśnie dnia pierwszoklasiści – stają się pełnoprawną częścią naszej ponad stuletniej historii.