15 XI 2024 r. – w rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza – w auli szkolnej odbył się Dzień Patrona, czyli wydarzenie szczególne dla klas 1., bo połączone z uroczystym ślubowaniem.
Po wprowadzeniu sztandaru odśpiewany został hymn państwowy i szkolny, a następnie głos zabrał pan dyrektor Krzysztof Grzymała, który powitał przybyłych na uroczystość:
- Przewodniczącego Rady Powiatu Płońskiego – pana Andrzeja Stolpę
- Wicestarostę Powiatu Płońskiego – pana Jacka Ryzińskiego
- Wiceburmistrz – panią Teresę Kozerę
- Naczelnika Wydziału Oświaty – pana Pawła Dychto
- Wicedyrektor ds. rozwoju dydaktyki w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego – panią Katarzynę Rychlicką- Maraszek
- Przewodniczącą Prezydium Rady Rodziców – panią Małgorzatę Jędraszczak
- Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Sienkiewicza w Płońsku – panią Bożenę Kaliściak
- Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Płońsku – panią Jolantę Marzęcką
- Kanonika Edmunda Makowskiego
- Emerytowanych nauczycieli
- oraz wszystkich uczniów klas 1. wraz z wychowawcami
W wystąpieniu dyrektor Krzysztof Grzymała zaakcentował, że Dzień Patrona to moment, w którym pierwszoklasiści staną się pełnoprawnymi członkami społeczności, która jest połączona Sienkiewiczowskimi tradycjami już od 1967 roku: „(…) Drodzy Uczniowie, w tym dniu zachęcam Was, abyście czerpali z dorobku Henryka Sienkiewicza inspirację do swoich własnych działań. Niech jego życie i twórczość będą dla Was nie tylko źródłem wiedzy, ale także motywacją do rozwijania swoich pasji, pielęgnowania wartości oraz dążenia do celów, które będą służyły nie tylko Wam, ale również całemu społeczeństwu. Warto oczywiście dodać, że niektórych zdarzeń z jego życia chyba lepiej nie powielać. Nie rezygnujcie z edukacji przed faktycznym ukończeniem szkoły (bo takie chwilowe zawahanie miał właśnie Henryk Sienkiewicz), szukajcie swojej edukacyjnej drogi, też chyba trochę bardziej roztropnie niż nasz Patron który początkowo studiował prawo, potem medycynę, aż wreszcie przeniósł się na wydział filologiczno-historyczny, którego też nie skończył. Ale zwróćcie uwagę na jego ogromną samodzielność i wewnętrzny upór, które przyczyniły się do ukształtowania się człowieka znającego języki obce, literaturę, podróżnika, aktywnego działacza społecznego, patrioty.
Szanowni Nauczyciele, niech dziedzictwo Sienkiewicza będzie dla nas wszystkich przypomnieniem o odpowiedzialności, jaką ponosimy, kształtując umysły i serca kolejnych pokoleń. Wspierajmy naszych uczniów w ich edukacyjnych wędrówkach, uczmy ich wrażliwości na świat, a także otwartości na poznawanie nowych perspektyw (…)”.
Spośród zaproszonych gości głos zabrali – wicestarosta Jacek Ryziński, wiceburmistrz Teresa Kozera oraz przewodnicząca Rady Rodziców Małgorzata Jędraszczak.
Po wystąpieniach nastąpił najważniejszy moment uroczystości – ślubowanie klas pierwszych. Przedstawiciele zespołów, stojąc przed sztandarem, złożyli uroczystą przysięgę, wyrażając w niej szacunek dla takich wartości jak tradycja, ojczyzna, wiedza i przyjaźń.
Symbolem przynależności do społeczności naszego liceum są też – już od 24 lat- tarcze szkolne, które wręczył pan dyrektor uczniom i wychowawcom.
Następnie delegacja pierwszoklasistów udała się pod pomnik Henryka Sienkiewicza, by złożyć symboliczną wiązankę kwiatów. Poczet sztandarowy wyprowadził sztandar.
Rozstrzygnięto także konkursy – quiz wiedzy nt. Patrona i szkoły wygrała klasa 1d, natomiast 1c zwyciężyła w konkursie „Jeszcze nas nie znacie”.
W ramach części artystycznej publiczność została zapoznana z historią Dnia Patrona oraz z… twórczością Sienkiewicza, również zaadaptowaną na wersję muzyczną.