Ślubowanie klas 1. to ważne i wyjątkowe święto, które w tym roku obchodziliśmy w naszej szkole 2 czerwca. Zgodnie z tradycją uroczystość odbywa się 15 listopada, w rocznicę śmierci Naszego Patrona – Henryka Sienkiewicza. W tym roku szkolnym pandemia wymusiła na nas zmiany i Dzień Patrona odbył się w formie zdalnej.
Uroczystość rozpoczęła się od powitania przez panią dyrektor Karinę Kmiecińską wszystkich zgromadzonych. W wydarzeniu towarzyszyła nam szczególna osoba – wybitny polonista; profesor nauk humanistycznych; niewątpliwy autorytet dla wielu pokoleń humanistów i nie tylko; specjalista m.in. w zakresie języka mediów, reklamy i polityki oraz… sympatyk Henryka Sienkiewicza – profesor Jerzy Bralczyk.
Obecni byli również:
- Starosta Powiatu Płońskiego – pani Elżbieta Wiśniewska
- Przedstawiciel Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej i opiekun klas
politechnicznych – pan dr hab. inż. Piotr Biczel
- Adiunkt na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji UW –
pani dr Katarzyna Rychlicka-Maraszek
- Pani Katarzyna Ornarowicz – kierownik Referatu Promocji i Komunikacji Społecznej
Starostwa Powiatowego w Płońsku
- Pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Sienkiewicza w Płońsku – pani Wanda
Bieniek
- kanonik Edmund Makowski
- Przewodnicząca Rady Rodziców – pani Agnieszka Klimczewska
- Pan Dariusz Konofalski – prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Płońsku
W atmosferę – sympatii do Sienkiewicza, ale jednocześnie dystansu i pełnego życzliwości uśmiechu – piosenką “Ostatnia nadzieja” wprowadzili uczestników wydarzenia Maja Rakwalska, Kacper Rachobiński i Kuba Sarzalski.
Spotkanie z panem profesorem Jerzym Bralczykiem pod tytułem „Słowo o słowie Sienkiewicza” poprowadziły Aleksandra Strzelczak oraz Martyna Smutek z klasy 2B. Rozmowa dotyczyła głównie pisarza oczywiście. Dowiedzieliśmy się, że ujmuje profesora język Sienkiewicza, bogactwo jego wyobraźni; że ulubionym bohaterem jest Zagłoba – z racji dowcipu, odwagi, akceptacji siebie i sympatii do pitnego miodu (choć profesor preferuje inny trunek); że bohaterowie “Trylogii” nie są może najlepsi w umiejętności wyrażania uczuć, ale – niewątpliwie odważni w ich potwierdzaniu czynami; I nawet jeśli sam Sienkiewicz wydaje się trochę odległy (czy słusznie?), to jednak – zrobił wrażenie ujmujący sposób o nim opowiadania, poczucie humoru i dystans naszego Gościa. Było to wyjątkowe spotkanie.
Po krótkiej przerwie nastapiła druga część uroczystości, która rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnów: państwowego i szkoły. Następnie Anna Cichalewska i Karolina Jankowska z klasy 1B przybliżyły tradycję obchodów Dnia Patrona w naszej szkole.
I przyszedł wreszcie ten najważniejszy moment – uroczyste ślubowanie klas 1. Pierwszoklasiści składali przysięgę Szkole, jej tradycjom, obyczajom. Od tego momentu zostali w pełni godnymi reprezentatami wartości przyświecających I Liceum Ogólnokształcącemu im. H. Sienkiewicza w Płońsku.
Po ślubowaniu głos zabrała pani dyrektor Karina Kmiecińska, która zwróciła sie bezpośrednio do bohaterów dnia:
“Drodzy Uczniowie,
uczestnicząc w dzisiejszych wydarzeniach, macie świadomość budowania spójnej historii Szkoły. Jesteście kolejnym pokoleniem, wpisanym w ponad 100-letnią tradycję liceum. Wierzę, że będziecie godnie i z honorem reprezentować nasze liceum, a także pielęgnować jego obyczaje.
Życzę Wam, aby czas spędzony w naszej szkole był ważny i owocny, żebyście zapisali go w pamięci jako szczęśliwy. Życzę wielu sukcesów na miarę własnych możliwości, zadowolenia z własnych osiągnięć. Niech słowa przysięgi, którą złożyliście, będą dla Was życiowym mottem, z którego będziecie czerpać przez całe życie”.
Na pamiątkę wydarzenia pierszoklasiścii i ich wychowawcy otrzymali ufundowane przez Radę Rodziców tarcze szkolne, które są symbolem przynależności do społeczności I LO.
Również pani starosta Elżbieta Wiśniewska oraz Przewodnicząca Rady Rodziców – pani Agnieszka Klimczewska pogratulowały młodzieży – to nowy etap w drodze klas 1. ku dorosłości. W gronie społeczności szkolnej powitał pierwszoklasistów przewodniczący SU – Mikołaj Demkowicz.
Następnie delegacja uczniów udała się pod pomnik Henryka Sienkiewicza, gdzie złożyła wiązankę kwiatów.
Ostatnim punktem uroczystości była prezentacja filmów zrealizowanych w ramach projektu “Jeszcze nas nie znacie” – najpierw zwycięskiej klasy 1c, a następnie – 1a1, 1a2, 1b, 1c i 1d. Nagrodę, w postaci dofinansowania do wycieczki ufundowaną przez Radę Rodziców, wręczyła przedstawicielom zwycięskiej klasy pani Agnieszka Klimczewska.
Po uroczystości w auli szkolnej uczniowie udali się do sal lekcyjnych na spotkania z wychowawcami.