Pożegnanie absolwentów 2019


W czwartek, 23 V 2019 r., pożegnaliśmy kolejny rocznik absolwentów naszej szkoły – przez 102 lata istnienia naszej placówki jej mury opuściło 9821 osób.

Ta niewątpliwie radosna, ale też dla wielu wzruszająca uroczystość rozpoczęła się o godz. 13.00 w auli szkolnej. Poczet sztandarowy wprowadził sztandar, a chór odśpiewał hymn narodowy i hymn szkoły, po czym głos zabrała pani dyrektor Karina Kmiecińska. W imieniu własnym i całej społeczności szkolnej powitała przybyłych gości:

 • Starostę Powiatu Płońskiego – panią Elżbietę Wiśniewską
 • Naczelnika Wydziału Oświaty w Starostwie Płońskim – pana Pawła Dychtę
 • kanonika Edmunda Makowskiego
 • emerytowanych nauczycieli naszej szkoły, radę pedagogiczną, rodziców oraz oczywiście bohaterów dnia – tegorocznych absolwentów.

Następnie pani dyrektor dokonała krótkiego podsumowania zakończonych egzaminów maturalnych i osiągnięć absolwentów.

Świadectwo ukończenia liceum ogólnokształcącego przyznano wszystkim – 191 uczniom klas  trzecich. Grupa uczniów bardzo dobrych i dobrych stanowi 43% społeczności tych klas.

Na szczególne wyróżnienie z tego grona zasługują m.in.:

 • Wojciech Kowalski (3a1) – świadectwo z wyróżnieniem, Złoty Medal „Maxima Cum Laude” za najwyższe wyniki w nauce (5,18), II miejsce w Powiatowym Konkursie Matematycznym, finalista Powszechnego Internetowego Konkursu Matematycznego dla uczniów Szkół Średnich, organizowanego przez Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, reprezentowanie szkoły w poczcie sztandarowym;
 • Agata Wątkowska (3b) – świadectwo z wyróżnieniem, Srebrny Medal „Maxima Cum Laude” za najwyższe wyniki w nauce (5,11);
 • Emilia Ślubowska (3a3) – świadectwo z wyróżnieniem, Brązowy Medal „Maxima Cum Laude” za najwyższe wyniki w nauce (4,94);
 • Rafał Wolert (3a1) – świadectwo z wyróżnieniem, finalista Powszechnego Internetowego Konkursu Matematycznego dla uczniów Szkół Średnich, organizowanego przez Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, działalność w Samorządzie Uczniowskim;
 • Piotr Hondra (3a1) – świadectwo z wyróżnieniem, I miejsce w Powiatowym Konkursie Matematycznym;
 • Mateusz Gizler (3a1) – finalista Powszechnego Internetowego Konkursu Matematycznego dla uczniów Szkół Średnich, organizowanego przez Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej;
 • Kamil Kozakiewicz (3a1) – finalista Powszechnego Internetowego Konkursu Matematycznego dla uczniów Szkół Średnich, organizowanego przez Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej;
 • Miłosz Koźbiał (3a1) – finalista Powszechnego Internetowego Konkursu Matematycznego dla uczniów Szkół Średnich, organizowanego przez Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej;
 • Przemysław Chmielewski (3b) – 1. miejsce w XIII edycji Konkursu Papieskiego poświęconego życiu i nauczaniu Jana Pawła II (2017), uczestnik finału XXII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej (2018), świadectwo z wyróżnieniem
 • Aleksandra Bartkowska (3c) – świadectwo z wyróżnieniem
 • Sylwia Majewska (3b) – świadectwo z wyróżnieniem
 • Szymon Paruszewski (3c) – świadectwo z wyróżnieniem
 • Adam Stachowicz (3a2) – świadectwo z wyróżnieniem
 • Łukasz Szmigielski (3a3) – świadectwo z wyróżnieniem
 • Paulina Szymańska (3a2) – świadectwo z wyróżnieniem

 Osiągnięcia sportowe absolwentów:

 • Sebastian Charzyński (3a3) –  srebrny medal w Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych w biegu na 60 m (2017); 2. miejsce w Mistrzostwach Polski juniorów  w biegu sztafetowym 4×100 m (2018)
 • Olszewska Karolina (3c) – 2. miejsce w Mistrzostwach Województwa w sztafetowych biegach przełajowych w ramach XXI Mazowieckich Igrzysk  Młodzieży  Szkolnej w roku szkolnym  2018/2019, miejsce w Mazowieckich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w sztafetowych biegach przełajowych ( 2017)
 • Paulina Kowalska (3c)brązowy medal w Mistrzostwach Polski LZS w pchnięciu kulą ( 2017), 1. miejsce w Ogólnopolskich Igrzyskach LZS w pchnięciu kulą (2017), miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w pchnięciu kulą (2017)
 • Kacper Caliński (3a3) – złoty medal Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w sztafetowych biegach przełajowych (2016)
 • Seweryn Nec (3a2) – srebrny medal Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w sztafetowych biegach przełajowych (2017)
 • Michalak Łukasz (3a1), Adam Uniewski (3a2), Dominik Archipienko (3b), Piotr Hercel (3b1) – 1. miejsce w Mistrzostwach Rejonu w halowej piłce nożnej chłopców szkół średnich
 • Bartosz Derbin (3a1), Łukasz Dumański (3a1), Kamil Kozakiewicz (3a1), Robert Szymański (3a1), Konrad Nahtman (3b) – 3. miejsce w Mistrzostwach Powiatu w piłce siatkowej
 • Karolina Olszewska (3c), Urszula Ogrzewalska (3c), Daria Markuszewska (3a1) – 1. miejsce w Mistrzostwach Powiatu w koszykówce dziewcząt
 • Mateusz Wojnarowski (3b), Adam Walczak (3b), Maciej Kujawski (3b), Tomasz Kapuściński (3a2) miejsce w Mistrzostwach Powiatu w koszykówce chłopców

Po wręczeniu świadectw i nagród 16 wyróżnionym osobom, pani dyrektor Karina Kmiecińska zwróciła się bezpośrednio do absolwentów:

„Drodzy Absolwenci, za Wami od trzech do sześciu lat spędzonych w naszej szkole i choć to czas, który mierzony był zapewne nie tylko zwycięstwami i poczuciem satysfakcji, ale też niekiedy rozczarowaniem, jedno nie ulega wątpliwości – każdy  rocznik Absolwentów pozostawia tu trwały ślad, każdy jest ważny. ( …) Chciałabym więc podziękować Wam za to, że tworzyliście historię szkoły, a dziś stajecie się jej znaczącą – częścią.

W symboliczny sposób kończy się pewien okres w Waszym życiu, ale też… rozpoczyna pierwszy dzień z jego dojrzałej już części – to ważna motywacja, by właściwie wykorzystać dorosłość. Życzę Wam znalezienia w niej własnego miejsca, bycia szczęśliwym… (…)

Steve Jobs, współzałożyciel firmy Apple, powiedział w jednym z wywiadów: Wszystko wokół nas zostało stworzone przez ludzi, którzy wcale nie byli mądrzejsi od ciebie. I ty też możesz dużo zmienić, możesz zbudować coś swojego, z czego będą korzystali inni. Największym zadaniem człowieka jest otrząśnięcie się z przekonania, że życie jest takie, jakie jest, i że nic nie da się zrobić. Otóż da się zrobić, i to dużo! I kiedy odkryjesz tę bardzo prostą prawdę, nigdy już nie będziesz taki sam, bo ona cię odmieni i da ci siłę.

Życzę więc wszystkim Państwu odnalezienia tej siły jak najszybciej – jej początek ma źródło, co zaznaczył Jobs i z czym się zgadzam, w wierze w siebie, we własne możliwości. Mam nadzieję, że nasza szkoła dała Wam solidne podstawy, by zrozumieć, że zmiana rozpoczyna się właśnie – od Was i że dzięki wiedzy oraz ambicji jesteście w stanie po nią sięgnąć. Nie zatraćcie przy tym wrażliwości na drugiego człowieka.

W imieniu własnym i wszystkich pracowników Szkoły gratuluję Wam ukończenia liceum i życzę, by wyniki matur przyniosły satysfakcję oraz otworzyły drogę na wybrane uczelnie. Dziękuję Państwu i Państwa Rodzicom za wspólnie spędzone lata. Mimo że nasza współpraca z Wami jako uczniami właśnie się kończy, to pamiętajcie, że zawsze będziecie mile widzianymi gośćmi, zatem – do zobaczenia”.

Następnym punktem uroczystości były okolicznościowe przemówienia. Głos zabrali: pani starosta Elżbieta Wiśniewska i ks. kan. Edmund Makowski. W imieniu społeczności uczniowskiej starszych kolegów pożegnał przewodniczący Samorządu Uczniowskiego – Jakub Maliński. Wystąpił również przedstawiciel absolwentów – Rafał Wolert.

„Szanowna Dyrekcjo, Wszyscy Dostojni Goście, Szanowne Grono Pedagogiczne, Drogie Koleżanki, Drodzy Koledzy,

Bo coś w szaleństwach jest młodości,
Wśród lotu wichru, skrzydeł szumu,
Co jest mądrzejsze od mądrości
I rozumniejsze od rozumu.                                                                                                          

Ta sentencja Leopolda Staffa niedawno przyświecała nam, tegorocznym absolwentom, na balu studniówkowym. Pełni energii, zdecydowanym krokiem weszliśmy na parkiet i bawiliśmy się tak, jak na maturzystów przystało. Dzisiaj, zgromadzeni w auli naszej szkoły, chcemy zdecydowanym krokiem rozpocząć nowy etap w naszym życiu.

Opuszczając mury liceum, zabieramy ze sobą nie jeden, a dwa bagaże. W pierwszym z nich jest wiedza, to, co przekazali nam nauczyciele, to, co sami wyczytaliśmy z podręczników szkolnych, to, czego nauczyliśmy się od innych rówieśników. W tym bagażu nie brakuje emocji, przeżyć związanych ze sprawdzianami, kartkówkami i odpowiedziami. To bagaż niezwykle ważny, bo kształtujący nasze nawyki, postawę, poczucie odpowiedzialności i sumienności.

Drugi bagaż to wszystkie znajomości, które zdobyliśmy, będąc uczniami tej szkoły. Wszystkie spotkane na naszej drodze osoby, które sprawiły, że czas na lekcjach tak jakby płynął szybciej, że przerwy mijały tak jakoś lepiej. Bagaż, który przetrwa bardzo długo, bogaty we wspomnienia ze wspólnych wyjazdów, imprez oraz wydarzeń z życia naszej placówki.

I być może jest w tych bagażach odrobina szaleństwa, ogrom młodości i ziarenko rozumu, ale to od nas zależy, Drodzy Maturzyści, jak wykorzystamy te bagaże w naszym przyszłym życiu.

W imieniu wszystkich zgromadzonych tutaj absolwentów pragnę podziękować Dyrekcji, Wychowawcom, Nauczycielom i Pracownikom Szkoły za włożony trud w ukształtowaniu nas na wartościowych i odpowiedzialnych ludzi. Dziękuję za stworzenie warunków do nauki, za codzienne zmagania z nami. Pragnę podziękować także rodzicom za nieocenione wsparcie okazane nam podczas przygotowań do matury i podczas całej nauki w szkole.

W końcu dziękuję Wam, Koleżanki i Koledzy, za wspaniałą atmosferę, którą tworzyliście w tym liceum. Mam nadzieję, że w dorosłe życie zabierzecie ze sobą oba bagaże, spełniając swoje plany na przyszłość”.

Oficjalną część uroczystości zakończyła ceremonia przekazania sztandaru i jego wyprowadzenie.

Wreszcie przyszedł czas na rozrywkę – recital saksofonistki Leny Zuchniak z Teatru Muzycznego Roma, występującej od lat w programie ”Jaka to melodia”. Rytm – i spotkania, i emocji 😉 – wyznaczały pełne żywiołowości piosenki, które – cóż, nic dziwnego – porwały co odważniejsze osoby do tańca. Okazało się, że scena nie należy tylko do artystów, wręcz przeciwnie – maturzystki z powodzeniem – i urokiem! – ją zaanektowały, potwierdzając, że przedstawiciel tegorocznych maturzystów miał rację – szaleństwa młodzieży są godne pozazdroszczenia…

Po występie młodzież udała się na spotkania z wychowawcami.