X Zjazd Absolwentów Gimnazjum i Liceum w Płońsku
23-25 września 2022 r.
Jubileuszowy, X Zjazd Absolwentów Liceum i Gimnazjum w Płońsku, odbył się w 105. rocznicę powstania szkoły.
PROGRAM X ZJAZDU ABSOLWENTÓW GIMNAZJUM I LICEUM
W PŁOŃSKU
23 września 2022 roku (piątek)
od godz.10.00 – rejestracja uczestników Zjazdu (sala nr 3 w szkole)
godz.17.00 – spotkanie towarzyskie z częścią artystyczną
24 września 2022 roku (sobota)
godz. 9.00 – zbiórka uczestników Zjazdu przed gmachem szkoły
godz. 9.15 – odsłonięcie tablicy pamiątkowej ufundowanej przez Absolwentów
godz. 9.30 – Msza Święta w kościele św. Michała Archanioła w Płońsku,
godz. 10.45 – przemarsz ulicami miasta, złożenie kwiatów na grobach zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły, przemarsz do sali kina
godz. 11.15 – uroczyste otwarcie Zjazdu w sali kinowej MCK w Płońsku
Program:
– uczczenie minutą ciszy zmarłych wychowawców i wychowanków
– wystąpienia okolicznościowe
– podjęcie uchwały Zjazdu
– program artystyczny w wykonaniu uczniów
godz. 14.00 – zbiorowe zdjęcie uczestników Zjazdu (dziedziniec szkoły)
godz. 14.30 – obiad – Lawendowe Ogrody w Bońkach
godz. 20.00– bal Absolwentów – Lawendowe Ogrody
25 września 2022 roku (niedziela)
godz. 11.00 – spotkanie koleżeńskie w budynku Liceum.
Rejestracja uczestników Zjazdu rozpoczęła się w piątek, 23 września 2022 r., o godz.1000. Pierwsi absolwenci przybyli na Zjazd w godzinach przedpołudniowych. Po rejestracji mieli okazję – niektórzy nawet po kilkudziesięciu latach – obejrzeć swoją szkołę. Natomiast o godz.1700 w auli szkolnej odbyło się spotkanie towarzyskie, podczas którego z koncertem wystąpił szkolny zespół Buczące Rysie z gościnnym udziałem absolwentów.
Główne uroczystości zjazdowe odbyły się w sobotę, 24 września 2022 r. Rozpoczęły się o godz. 900 odsłonięciem tablicy pamiątkowej w holu szkoły. Następnie absolwenci i cała społeczność szkolna udali się do kościoła św. Michała Archanioła na mszę św. Z kościoła uczestnicy Zjazdu przemaszerowali ulicami miasta do sali MCK, po drodze na cmentarzu parafialnym zapalone zostały znicze na grobach zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły.
O godz. 11.15 w sali kina MCK nastąpiło oficjalne otwarcie Zjazdu. Na scenę wprowadzone zostały poczty sztandarowe (również przedwojenny), a chór szkolny odśpiewał hymn narodowy i hymn szkoły. Uczestników uroczystości powitali konferansjerzy: Krzysztof Jarosiewicz (absolwent 1995) i Filip Rudnicki (absolwent 2018). Wśród zaproszonych gości byli m.in.: pan Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego, pan Paweł Obermeyer – Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego (absolwent 1985), pani Elżbieta Wiśniewska (absolwentka 1989) – starosta powiatu płońskiego, pan Andrzej Pietrasik – burmistrz Płońska, pan Michał Wojtasiuk – wizytator Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Ciechanowie. Następnie głos zabrał przewodniczący Komitetu Zjazdowego – pan Andrzej Konstantinow. Minutą ciszy uczczeni zostali zmarli nauczyciele i członkowie komitetów organizacyjnych zjazdów. Pan Andrzej Konstantinow w swoim wystąpieniu mówił o 61-letniej tradycji zjazdów absolwentów: Nic więc dziwnego, że nasze spotkania na trwałe wpisały się w historię szkoły i, co warto podkreślić, nie tylko szkoły, ale w historię naszego miasta, powiatu i w pewnym stopniu województwa.
A o celach i roli zjazdów: Tym głównym celem, niepodważalnym, jest chęć powrotu do lat młodości (…). Rolą naszych spotkań jest m.in. pokazanie naszej szkoły zmienionej po tylu latach. Chcemy przekazać jak najwięcej o szkole, problemach bieżących i o perspektywach. Przyjezdnym chcemy pokazać nasze miasto i powiat. To takie połączenie przeszłości z teraźniejszością, ale i z przyszłością (…)
W imieniu młodzieży szkolnej uczestników Zjazdu przywitał i złożył im życzenia przewodniczący Samorządu Uczniowskiego, uczeń klasy 4NA2 – Mikołaj Demkowicz.
Nastrój spotkania – pełen życzliwości i uśmiechu – podkreśliła Julia Szeluga wykonaniem piosenki Och życie, kocham cię nad życie. To był także odpowiedni moment, by wręczyć kwiaty emerytowanym nauczycielom.
Następnie głos zabrała pani dyrektor Karina Kmiecińska, która powiedziała m. in.: Tradycja spotkań absolwentów stała się ważną częścią historii liceum oraz jego tożsamości, a dla nas wszystkich jest dziś żywą lekcją podkreślającą rolę więzi międzyludzkich, szacunku i trwałych wartości. Zjazdy absolwentów skłaniają nas do odbycia sentymentalnej podróży w przeszłość, dokonania retrospekcji, konfrontacji młodzieńczych marzeń z rzeczywistością. Dziś w murach naszej szkoły, wśród koleżanek i kolegów, czas chociaż na chwilę straci władzę i niezależnie czy wspomnieniami sięgamy roku 1952 czy 2000 znów jesteśmy licealistami, znów mamy naście lat. ”Płocka” przecież nigdy nie była tylko miejscem czy instytucją, ale przede
wszystkim była wspólnotą stworzoną przez pokolenia absolwentów, rodziców, nauczycieli i pracowników. ”Płocka” to my i nasza pamięć, która cały czas trwa.
Wreszcie przyszedł czas na wystąpienia gości i absolwentów. Głos zabrali: pan marszałek Adam Struzik, radny Sejmiku – pan Paweł Obermeyer, pani starosta Elżbieta Wiśniewska, pan burmistrz Andrzej Pietrasik, pan wizytator Michał Wojtasiuk, pani wiceburmistrz Teresa Kozera (absolwentka 1977), pan wójt Aleksander Jarosławski oraz przedstawiciel absolwentów – pan Jerzy Raczek (matura 1955).
Następnie, podobnie jak w trakcie poprzednich spotkań absolwentów, podjęto uchwałę zjazdową. Zebrani w sali kinowej zdecydowali, że kolejny zjazd odbędzie się za 5 lat – w 2027 roku.
Po uchwale przedstawiciele Komitetu Organizacyjnego Zjazdu, pan Andrzej Kontantinow i pani Agnieszka Klimczewska, wręczyli nagrody uczniom – za zwycięstwo w konkursie na plakat zjazdowy nagrodę otrzymała Karolina Czarnecka z klasy 4NB, natomiast za przygotowanie okolicznościowego filmu o szkolnych zjazdach „Trwałość pamięci” – Maria Lelińska (3B), Ewelina Lutomirska (3B), Jakub Sarzalski (2A) i Zuzanna Sikorska (4NA1).
Okolicznościowe podziękowania z rąk pani dyrektor Kariny Kmiecińskiej i pani wicedyrektor Justyny Sarzalskiej odebrał przewodniczący zjazdów absolwentów w latach 1997-2022 pan Andrzej Konstantinow, a następnie podziękowania wręczone zostały najbardziej aktywnym osobom zaangażowanym w organizację zjazdów.
Kolejnym punktem uroczystości był występ artystyczny w wykonaniu uczniów, przygotowany pod kierunkiem polonistki – pani Marty Domańskiej. Spotkanie zostało zatytułowane fragmentem wiersza Tadeusza Śliwiaka – Ta nasza młodość. Wykonawcy, dokonując wyboru tekstów, pragnęli, by – w prezentowanych utworach i ich odtwórcach – uczestnicy Zjazdu zobaczyli wydarzenia ze swojej przeszłości i – samych siebie. Swoje oczekiwania, nadzieje, pragnienia. Na scenie interpretowane były więc m. in. teksty W. Szymborskiej czy W. Młynarskiego oraz utwory Kwiatu Jabłoni, Sanah i M. Rodowicz. Finałowa piosenka Niech żyje bal w wykonaniu uczennicy i nauczyciela naszego liceum podkreśliła – wyjątkową w naszej szkole zdolność do podtrzymania ponadpokoleniowych więzi.
Uroczystość zakończyła projekcja filmu „Trwałość pamięci” podkreślającego cel i znaczenie spotkań absolwentów kontynuowanych od ponad… 61 lat.
Następnie absolwenci udali się na dziedziniec szkoły, gdzie wykonano pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników Zjazdu.
Uroczysty obiad odbył się w Lawendowych Ogrodach. Tam też wieczorem, o godz. 20.00, rozpoczął się bal. Wyśmienita zabawa trwała do wczesnych godzin porannych! 🙂
Zjazd zakończył się w niedzielne przedpołudnie (25 IX). Były ostatnie koleżeńskie spotkania w szkole, oglądanie kronik szkolnych, pożegnania…
Jedno ze spotkań było nadzwyczaj wyjątkowe – spotkanie najstarszego i najmłodszego uczestnika Zjazdu! Panowie Czesław Cichocki (matura 1952) oraz Michał
Wawrzyński (matura 2015) otrzymali z tej okazji z rąk pani dyrektor Kariny Kmiecińskiej i przewodniczącego zjazdu pana Andrzeja Konstantinowa wyróżnienia i drobne upominki. Pan Cichocki przekazał na ręce pani dyrektor zbiór swoich wspomnień o Płońsku i naszym Liceum.
Po zjeździe pozostały wspaniałe wspomnienia, fotografie i nadzieja na kolejne spotkanie w gronie absolwentów już za 5 lat… 🙂